Wywiad z przewodniczącym Komisji Zawodniczej - Mateuszem Antoniakiem.

Fot. Florbalki.pl - na zdjęciu: Mateusz Antoniak i Łukasz Chlebda (członkowie Komisji Zawodniczej)

W zeszłym tygodniu do życia powołano Komisję Zawodniczą Polskiego Związku Unihokeja. Dziś w wywiadzie z Mateuszem Antoniakiem - jej przewodniczącym - odpowiadamy na pytanie: czym tak naprawdę będzie się ona zajmować?

Jakub Udziela: Mateuszu, zostałeś przewodniczącym Komisji Zawodniczej PZUnihokeja. Skąd pomysł na taki organ oraz kiedy pojawiły się pierwsze myśli, by stworzyć coś takiego?

Mateusz Antoniak: W głównej mierze pomysł stworzenia Komisji Zawodniczej PZUnihokeja to inicjatywa Zarządu, do której zostałem zaproszony. Przyjąłem propozycję, bo uważam, że w naszym środowisku przyda się taki organ, a ja oczywiście popieram jego ideę.

W Regulaminie czytamy, że zajmować będziecie się głównie sprawami związanymi z Kadrą Narodową. Ale czy tylko?

Nasze działania skupiać się będą nie tylko na Kadrach Narodowych. Mamy oczywiście szerokie pole manewru i będziemy zajmować się wszystkimi aspektami dotyczącymi zawodników naszej ligi, zarówno męskich, jak i żeńskich kategorii.

Tak więc: czy poza "regulaminowymi" celami, macie zaplanowane inne przedsięwzięcia, którym pragniecie usprawnić ligowy unihokej w Polsce?

Warto zwrócić uwagę, że jest to okres przejściowy, na który została wybrana Komisja. Będziemy starali się poprawiać wszystko to, co dotyczy unihokeja. Wiadomo, że jest na pewno sporo zwolenników obecnego systemu rozgrywek, ale da się zauważyć, że dużej liczbie osób on się zwyczajnie nie podoba. Wydaje mi się, że wiele jeszcze można poprawić i na pewno dołożymy wszelkich starań, żeby zmiany wprowadzić i stale go udoskonalać pod kątem zawodników.

Jakie w takim razie wymierne korzyści dla rozwoju unihokeja w Polsce może mieć działalność Komisji?

Ciężko mi odpowiedzieć w tej chwili na to pytanie, bo wszystko będzie dla nas nowe, ale mam nadzieję, że wpłynie znacząco. Ja ze swojej strony dołażę wszelkich starań, żeby tak było.

W skład jednostki, o której mówimy, wchodzą 2 zawodniczki i 2 zawodników. Czy to wystarczająca liczba?

W tym momencie ciężko to ocenić, ponieważ Komisja to nowość, ale wiadomo - od czegoś trzeba zacząć. Uważam, ze 4 osoby na początek funkcjonowania to odpowiednia liczba, a z upływem czasu będziemy wiedzieć więcej, czy obecny stan członków będzie wystarczający, czy nie. W każdej chwili można powiększyć zespół, jeśli tylko znajdziemy chętne osoby do działania.

Jak zamierzacie się uzupełniać, czy też dzielić pracą w tym gronie? Czy każdy z Was będzie odpowiedzialny za coś innego?

Do Komisji powołano cztery osoby, więc myślę, że problemy będziemy rozwiązywać wspólnie, a pomysłami będziemy się dzielić - wszystko na zasadzie burzy mózgów. Na pewno nie chcę podejmować działań zbyt pochopnie i decydować o czymś sam, nie mówiąc lub nie konsultując całej sprawy z resztą zespołu. Oczywiście jeśli będzie dużo pracy, to wtedy podzielę obowiązki na poszczególne osoby. W chwili obecnej na pierwszy rzut poszedł nam regulamin wyboru All Stars.

Rozumiem. Chciałbym też, byś powiedział zawodniczkom i zawodnikom w Polsce, na co mogą liczyć gdy pomyślą "Komisja Zawodnicza". Czym ona będzie dla tej społeczności?

Komisja będzie się zajmować wszystkim, co związane jest z unihokejem w Polsce. Jesteśmy organem przedstawicielskim zawodników i zawodniczek w Polsce, więc każdą sprawę, czy problem mogą omówić z nami. Będziemy rozwiązywać indywidualne problemy zawodników oraz raportować bezpośrednio do głównego Zarządu polskiego Związku.

Tak więc na koniec: czego życzyć Waszej czwórce na tę pierwszą, historyczną kadencję Komisji Zawodniczej PZUnihokeja?

Przed wszystkim cierpliwości i kreatywności. Chcemy wspólnie pomagać oraz rozwijać unihokej w Polsce.


Zobacz też: Skład Komisji i jej Regulamin

Mamy więc nadzieję, że pierwsza kadencja Komisji Zawodniczej PZUnihokeja to początek wielu dobrych innowacji i pozytywnych zmian w funkcjonowaniu polskiego unihokeja tak, by jak największe grono Zawodników było zadowolone. Dlatego też jeśli macie jakikolwiek problem, pomysł, sprawę lub wniosek - śmiało zwracajcie się do Komisji za pośrednictwem jej przewodniczącego:

Mateusz Antoniak - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.