Podczas ostatnich Mistrzostw Świata do lat 19 w szwedzkim Växjö odbyło się spotkanie komisji zawodniczej IFF, w którym wzięła udział Agata Plechan - kapitan polskiej Reprezentacji.

Sporo ludzi, szczególnie tych będących blisko unihokeja, zastanawia się czym tak naprawdę jest "IFF Athletes' Comission" i w jakim celu została powołana. Dlatego też postanowiliśmy zadać kilka pytań naszej polskiej przedstawicielce w tejże Komisji.

Agato, oprócz Reprezentacji Polski U-19, która pojechała rozgrywać mecze w Dywizji A w Växjö, polskim akcentem w Szwecji byłaś również ty. Co tam robiłaś?
- Wielu ludzi zastanawiało się właśnie, co ja w ogóle robię w Växjö (śmiech). Mieliśmy tam po prostu spotkanie naszej komisji zawodniczej, będącej częścią Międzynarodowej Federacji Unihokeja. Było to moje pierwsze spotkanie i szczerze mówiąc, do dziś zastanawiam się co ja tam robię, bo skład komisji to zawodnicy światowej sławy, tacy jak Josefina Eiremo (klubowa koleżanka Gosi Pazio z szwedzkiego IKSU), Eliisa Alanko (zawodniczka fińskiego Classic Tampere), Johan Samuelsson (kapitan Reprezentacji Szwecji), czy Tero Tiitu (niezwykle doświadczony gracz Reprezentacji Finladii). To dla mnie zaszczyt być w takim gronie.

Czego dotyczyło to pierwsze spotkanie?
- Ustaliliśmy na naszym spotkaniu, że zawodnicy niestety nie wiedzą, że taka komisja istnieje, a skoro mamy być głosem zawodników w IFF, to dobrze by było aby więcej informacji ukazywało się o tym w mediach. Oczywiście nie chcę, by było głośno o mnie, lecz o naszych działaniach, bo mają one być pomocne dla wszystkich zawodników.

W takim razie jak dokładnie ma postępować zawodnik, który chciałby zwrócić się do was o pomoc?
- Jesteśmy dostępni dla zawodników cały czas. Każdy może wysłać maila, albo nawet odezwać się do nas prywatnie na facebooku, bo omawiamy przeróżne sprawy, a IFF słucha naszych opinii.Maile wysyłać można na: 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (ogólny mail komisji) lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Sarah Mitchell - koordynator IFF ds. zawodów).
Skład komisji: tutaj.


Co oprócz kwestii mediów pojawiło się na spotkaniu?
- Pojawiła się m. in. dyskusja na temat podspodenek i podkoszulek termicznych, a konkretnie o ich kolorach (dotychczasowe przepisy IFF dopuszczają grę tylko w odzieży termicznej o kolorystyce takiej, jak strój). Wpadliśmy na pomysł, żeby poza kolorami, w których są stroje, władze IFF zgodziły się na uniwersalny, czarny kolor. Zapowiedziano nam, że wezmą to pod uwagę przy ustalaniu kolejnego wydania przepisów. Rozmawialiśmy również o używaniu kamery w bramce itp. kwestiach związanych z grą, a także o przyszłych zmianach w przepisach. Sporą część uwagi skupiliśmy także na World Games, jako szansie na rozwój unihokeja na świecie oraz kolejnym kroku na drodze włączenia unihokeja do rodziny sportów olimpijskich. Tematy były bardzo ciekawe.

Co już teraz spodobało ci się w działaniu komisji i jakie nadzieje wiążesz z nią na przyszłość?
- Bardzo miłe było to, że traktowano nas jak VIP-ów. To nas zaskoczyło, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Widać, że IFF liczy się z głosem Komisji Zawodniczej, dbają o to, aby każdy z obecnych działaczy mógł się z nami zapoznać i zamienić słowo. Możemy wypowiadać się na każdy temat, który jest aktualnie dyskutowany przez Międzynarodową Federację Unihokeja. Dodatkowo, możemy mieć swoich przedstawicieli w zebraniach innych komisji IFF, przykładowo ja najprawdopodobniej będę brała udział w spotkaniach RACC (Rules and Competition Committee – Komisja Zasad i Współzawodnictwa) - najbliższe jest już za tydzień w Helsinkach, ale niestety nie mogę w nim fizycznie uczestniczyć, ponieważ moja drużyna rozgrywa mecz o brązowy medal w duńskiej Ekstralidze podczas tego samego weekendu. Cieszymy się jednak, że komisja w takim składzie, jak teraz, będzie pracowała przez 4 lata, bo to daje nam spore pole do popisu i czas do zrealizowania naszych pomysłów, o których będzie głośno już wkrótce - miejmy nadzieję :)

 

Jak więc mogliśmy się dowiedzieć, Komisja Zawodnicza IFF jest stale otwarta na wszelkie propozycje, uwagi i pytania ze strony zawodników. Wykorzystajmy to szczególnie teraz, gdy mamy w niej swojego przedstawiciela! Jeśli masz jakieś pytanie - po prostu zwróć się do Agaty lub wyślij maila, a z pewnością nie zostaniesz zignorowany. Głos zawodników ma znaczenie!

Zachęcamy też do udostępnienia tego artykułu na stronach swoich klubów lub/i prywatnie na swoich profilach na Facebook'u. #floorball #unihokej #AthletesComission #IFF