13 uczelni z całej Polski walczyło o Puchar! 

Fot. AZS Warszawa

W poprzedni weekend oczy fanów unihokeja w Polsce skierowane były na Warszawę, gdzie odbywał się Akademicki Puchar Polski w Unihokeju. Do stolicy Polski przyjechało aż 13 drużyn reprezentujących uczelnie z całego kraju m.in. Krakowa, Wrocławia i Poznania. Zespoły w drodze losowania zostały podzielone na 3 grupy i sobotę rywalizowały o awans do meczów o najwyższe lokaty w fazie Play-off.

Początek pierwszego dnia zmagań to rywalizacja grup A i B. Pierwszą z nich z kompletem 3 zwycięstw wygrała drużyna AWF Warszawa. Bezpośrednio za ich plecami znalazła się reprezentacja Politechniki Wrocławskiej. Z Grupy B do ćwierćfinałów bezpośredni awans uzyskały ekipy z PPWSZ Nowy Targ oraz AWF KrakówPolitechnika Warszawska, zajmując 3. miejsce w grupie A musiała przygotować się do rywalizacji o miejsca 9-13.

 

Następnie do gry zaproszono studentów z pięcio-drużynowej Grupy C. Rywalizacja do samego końca była pełna emocji. Mecze odbywały się na bardzo wysokim poziomie. Do ostatniego spotkania nie było wiadomo, które drużyny zagrają w ćwierćfinale. Ostatecznie pierwsze miejsce w tej grupie zajęła drużyna AWF Poznań, a drugi był zespół AGH Kraków. Skład par ćwierćfinałowych dopełniły reprezentacje z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (najlepsze ekipy z trzecich miejsc wszystkich grup).

W niedzielę rywalizacja przeniosła się na Halę Wydziału Zarządzania UW. Unihokeiści po wieczornej regeneracji, z nowymi siłami weszli na boisko. Wszyscy byli zdeterminowani i gotowi do walki o najlepsze miejsca. Ćwierćfinały, które rozpoczęły niedzielna zmagania, pokazały, że o medale będzie trzeba ostro rywalizować. AWF Warszawa po karnych pokonał zeszłorocznego triumfatora UW Warszawa. Do półfinałów awansowały również ekipy w AWF Poznań, AGH Kraków i PPWSZ Nowy Targ.

Pierwszy półfinał to rywalizacja dwóch Akademii Wychowania Fizycznego, z której po zaciętej walce obronną ręką wyszła ekipa ze stolicy, wygrywając 4:2. W drugiej parze zmagania były również na wysokim poziomie, jednak wynik 5:1 wskazał na pewne zwycięstwo drużyny z AGH Kraków. W boju o brązowy medal stanęły naprzeciw siebie PPWSZ Nowy Targ i AWF Poznań. Do finału awansowały AWF Warszawa i AGH Kraków!

Mecz między uczelniami z Poznania i Nowego Targu to taki, którego stawką było to, kto wyjedzie z Warszawy z medalem, a która ekipa zajmie pechowe dla sportowców 4. miejsce. Ostatecznie wynikiem 5:2 miejsce na podium wywalczyła ekipa AWF Poznań.

Finał to już zupełne inna historia. Spotkały się w nim dwie ekipy, na które od początku turnieju można było stawiać - AWF Warszawa i AGH Kraków. Był to świetny pojedynek taktycznego przygotowania i utrzymania na wodzy nerwów. W tej rywalizacji dużo lepiej poradziła sobie ekipa z Małopolski i wynikiem 6:1 zdobyła Puchar. Podsumowując AGH Kraków - Mistrzem, AWF Warszawa – srebrnym medalistą.

Klasyfikacja końcowa drużyn:
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

2. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
4. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu
5. Uniwersytet Warszawski
6. Politechnika Wrocławska
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
8. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
9. Uniwersytet Jagielloński
10. Politechnika Warszawska
11. Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
12. Uniwersytet Morski w Gdyni
13. Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie
 

Wyróżnienia indywidualne otrzymali: 

Najlepsza bramkarka: Klaudia Jachymiak (AGH Kraków)
Najlepsza obrończyni: Kasia Pabis (UW Warszawa)
Najlepsza atakująca: Katarzyna Kłak (UJ Kraków)
MVP turnieju: Agata Arendarczyk (AWF Poznań)

Najlepszy bramkarz: Bartłomiej Wójcik (AWF Warszawa)
Najlepszy obrońca: Łukasz Widurski (AGH Kraków)
Najlepszy atakujący: Jan Jamski (UW Warszawa)
MVP turnieju: Sebastian Sternicki (AWF Warszawa)

Nagrodę specjalną dla Najbardziej wszechstronnego zawodnika otrzymał Jakub Udziela, który w sobotę skutecznie strzegł bramki swojej drużyny, a w niedzielę już wcielił się w rolę zawodnika rozgrywającego, strzelając kilka bardzo efektownych bramek.

Parterami wydarzenia byli:

  • Salon Wirtualnej Rzeczywistości InGame - ufundował nagrody dla zawodników wybranych do ALL Stars oraz podczas niedzielnych meczów przygotował stanowisko, które przeniosło uczestników zawodów na chwilę do innego świata;
  • Sklep Floorball24.pl - fundator nagrody dla zdobywców Pucharu - bon o wartości 500 zł;
  • AZS Warszawa, Ministerstwo Sportu i Turystyki - stali partnerzy i sponsorzy rozgrywek studenckich. 

Partnerzy medialni:

  • Polski Związek Unihokeja
  • Floorball24
  • Florbalki.pl
  • Radio Aktywne

Wielkie gratulacje należą się również oczywiście organizatorom - społeczności AZS Warszawa z Maciejem Konieczką na czele i wszystkim wolontariuszom! Zorganizowanie zmagań studentów było dużym wyzwaniem, z którym w stolicy poradzili sobie koncertowo. Dziękujemy też za podesłane materiały i zdjęcia - wszystkie pochodzą z zasobów AZS Warszawa.

Więcej informacji na temat turnieju to KLIK