Trzy zespoły z Polski zagrały w Pucharze Europy 2014. Podhale Nowy Targ i MUKS Zielonka zajęły miejsce V, Energa Gdańsk miejsce IV.

Energa Gdańsk:

Najwyżej notowany polski zespół w tegorocznych rozgrywkach Pucharu Europy. Pierwszy mecz gdańszczanek zakończył się zwycięstwem 7-5 nad słowackim FBK Tvrdosin. Dzień później, gdy Słowaczki poniosły drugą porażkę, wiadomym stało się, że Energa Olimpia ma zagwarantowany udział w półfinale. W fazie grupowej należało jednak rozegrać jeszcze jeden mecz, który decydował o pozycji po tej części turnieju. Niestety, znacznie lepszy okazał się rywal z Norwegii - Sveiva IB i to on zwyciężył 5-0. Jak się okazało na zakończenie turnieju, to właśnie ta norweska drużyna zwyciężyła w całym cyklu Pucharu Europy 2014.
W trzecim meczu (półfinał) Energa zmierzyła się z kolejnym zespołem reprezentującym kraj gospodarzy, Tunet IBK. Podobnie jak dzień wcześniej, Norweżki nie miały litości dla polskiego zespołu i pewnie zwyciężyły 8-0 gwarantując sobie w ten sposób udział w finale.
W Pucharze Europy nie rozgrywa się meczu o III miejsce. Energa Gdańsk została ostatecznie sklasyfikowana na 4 pozycji.

MMKS Podhale Nowy Targ:

Faza grupowa nie była udana dla nowotarżanek. W pierwszym meczu podopieczne trenera Jacka Michalskiego poniosły wysoką porażkę 2-7 z Tunet IBK (Norwegia). Dzień później także nie udało odnieść się zwycięstwa, choć w pojedynku z rosyjskim Olimp Fryazino to zespół z Nowego Targu oddał zdecydowanie więcej strzałów. Do bramki wpadły jednak zaledwie 4. Rywalki przy 12 celnych strzałach, 5 razy umieściły piłkę w siatce, co oznaczało, że MMKS zagra w sobotę o V miejsce turnieju.
W swoim ostatnim spotkaniu reprezentantki Nowego Targu zmierzyły się z wcześniej pokonanym przez Energę Gdańsk słowackim FBK Tvrdosin. Spotkanie toczyło się na dość wyrównanym poziomie, a obydwie bramkarki nie mogły narzekać na brak pracy - każda z nich została zmuszona do 19 interwencji. Lepszą celnością wykazały się jednak Polki, które sześciokrotnie pokonały Marię Jurinovą i pomimo 5 puszczonych bramek przez Wiktorię Tomczyk, zwyciężyły w tym meczu i zajęły V miejsce Pucharu Europy 2014.

MUKS Zielonka:

Zespół z Zielonki, podobnie jak MMKS Podhale nie będzie dobrze wspominał fazy grupowej. W pierwszym bardzo zaciętym i wyrównanym spotkaniu Polacy musieli uznać wyższość rywala z Estonii, Jogeva SK Tahe, który zwyciężył 5-4. Kolejny mecz to całkowita dominacja kolejnego z naszych rywali, Tunet IBK (Norwegia) i jeszcze wyższa porażka 6-25! Takie wyniki sprawiły, że w swoim ostatnim meczu Mistrz Polski walczył o V miejsce turnieju.
Po tak wysokiej przegranej z pewnością nie jest łatwo podejść do kolejnego spotkania. MUKS Zielonka znał już jednak swojego rywala. Obydwie drużyny spotkały się w turnieju Eliminacyjnym, który został rozegrany w sierpniu w Zielonce. Holenderski UC Face Off podobnie jak przed dwoma miesiącami nie sprawił Polakom większych problemów i choć strzelił 4 bramki, to stracił ich aż 11, dzięki czemu MUKS Zielonka zajął V miejsce Pucharu Europy 2014.


Mecze finałowe rozegrano w niedzielę. O godzinie 13:00 o złoto walczyły drużyny w kategorii kobiet. Naprzeciwko siebie stanęły dwie norweskie drużyny: Tunet IBK oraz Sveiva IB. Lepszy okazał się zespół gości tego meczu, który zwyciężył 6-3 i został zdobywcą Pucharu Europy 2014.

Finał w kategorii mężczyzn rozpoczął się o godzinie 16:00. Podobnie jak w kategorii kobiet na boisku spotkały się dwa norweskie zespoły: Tunet IBK i Slevik IB. Po dwóch godzinach gry na tablicy widniał wynik 6-8, co oznaczało, że zdobywcą Pucharu Europy została drużyna Slevik IB.

Wyniki oraz tabela kategorii kobiet...
Wyniki oraz tabela kategorii mężczyzn...

Zdjęcia z meczów polskich zespołów znajdują się na naszym profilu na Flickr